Co szkodzi oczom i jak o nie dbać?
25 lipca 2014 w UTW bez granic
Jest wiele czynników, które narażają wzrok na uszkodzenie lub chorobę. Na pewno należy do nich ostre, sztuczne światło czy zła dieta, w której brakuje witamin. Oczywiście należy też dbać o wzrok. Osoby po czterdziestce powinny pamiętać o odpowiednim nawilżeniu oczu, np. ze sztucznych łez. W aptekach można kupić specjalne preparaty.
W tym wieku zazwyczaj pojawiają się też problemy z widzeniem po zmierzchu czy w złym oświetleniu, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku prowadzenia samochodu. Dlatego w takim przypadku zawsze należy udać się do lekarza.
Po sześćdziesiątce nasze oczy są jeszcze bardziej podatne na wysychanie i tym bardziej potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Oprócz sztucznych łez warto się zaopatrzyć w nawilżające krople do oczu. Ich regularnie aplikowanie sprawi, że nie powinniśmy mieć problemów z podrażnieniem czy zaczerwienieniem oczu.
Seniorzy powinni również regularnie odwiedzać okulistę (co najmniej raz w roku), bo po 60. roku życia rośnie ryzyko zachorowania na któreś ze schorzeń oczu. Pomóc w utrzymaniu dobrego wzroku mogą także suplementy diety zawierające luteinę i kwasy omega-3.
Oczywiście na co dzień warto stosować też zalecenia, które pomagają w utrzymaniu dobrego wzroku nie tylko seniorom. Jeśli pracujemy przy monitorze komputera, warto zachować odpowiednią od niego odległość i nie siedzieć za blisko. Warto też zwracać uwagę na oświetlenie. Oczy nie lubią intensywnego i rażącego światła. Najlepsze jest oczywiście naturalne. Jednak – czy to w domu, czy w biurze – warto zwrócić uwagę na to, by pracować przy rozproszonym świetle.
Nie należy także przemęczać oczu. Kiedy czujemy, że mają dość lub widzimy w lustrze, że gałki oczne są zaczerwienione, odpocznijmy trochę, zrelaksujmy się, odejdźmy od komputera czy telewizora. Można w takim wypadku zrobić sobie okład z rumianku.