Lubelski uniwersytet dla seniorów: tu nie można się nudzić

17 grudnia 2013 w UTW bez granic

mnSluchacze LUTW

Fot. Archiwum LUTW

Blisko tysiąc osób w Lublinie i ponad 1400 w 11 filiach w regionie rozpoczęło 14 października kolejny rok akademicki na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. To największa tego typu uczelnia w województwie lubelskim.

Trudne początki

Stolica województwa lubelskiego od lat jest kojarzona z uczelniami wyższymi. Jeszcze niedawno w niespełna 350-tysięcznym mieście uczyło się ok. 100 tys. studentów. Dziś ta liczba, głównie ze względu na niż demograficzny, spadła do ok. 80 tys. osób. Do tej grupy nie zalicza się jednak słuchaczy UTW. A warto wiedzieć, że na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku we wtorek 14 października naukę rozpoczęło dokładnie 976 osób.

Początki tego Uniwersytetu sięgają lat 80. ubiegłego wieku. W lipcu 1980 r. prof. Halina Szwarc wystąpiła z inicjatywą powołania UTW w Lublinie. Realizacją pomysłu zajął się Zarząd Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej (TWWP). W drugiej połowie 1980 r. rozpoczęły się przygotowania do uruchomienia Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niestety planów nie udało się szybko zrealizować – ze względu na wprowadzenie stanu wojennego, na czas którego zawieszona została działalność TWWP.

Przygotowania do uruchomienia UTW w Lublinie wznowiono dopiero w marcu 1984 r. Półtora roku później – 18 września – podjęto uchwałę o powołaniu LUTW, natomiast 30 września 1985 r. w auli uniwersyteckiej rektor UMCS prof. Stanisław Uziak, w asyście prezesa Lubelskiego Oddziału TWWP doc. dra Mieczysława Marczuka, ogłosił pierwszą inaugurację roku akademickiego w LUTW. Naukę rozpoczęło blisko 200 słuchaczy.

Obecnie, jak już wspomnieliśmy, Uniwersytet ma blisko 1000 słuchaczy w samym Lublinie. Siedziba uczelni i jej sekretariat mieszczą się w samym sercu miasteczka akademickiego, przy ul. Sowińskiego 12.

Filie wyrastają jak grzyby po deszczu 

Jednak dziś LUTW to nie tylko główna siedziba mieszcząca się w stolicy regionu. To również rozwinięta sieć filii w województwie i uczelni patronackich. Obecnie uczy się w nich ponad 1400 osób. Okres szczególnie szybkiego rozwoju i powstawania kolejnych filii przypadł na pierwszą dekadę XXI w. Wtedy to do jedynej filii działającej w województwie lubelskim w Puławach (powstała w 1991 r.) dołączyło dziewięć kolejnych. Powstały w Tomaszowie Lubelskim (2001), Kraśniku (2002), Białej Podlaskiej (2004), Radzyniu Podlaskim (2005), Parczewie (2006), Międzyrzecu Podlaskim
(2007), Opolu Lubelskim (2008), Krasnymstawie (2009) i Poniatowej (2010). W ubiegłym roku do tego grona dołączyła kolejna filia, którą utworzono w Łęcznej.

Oprócz tego Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma dobrze rozwiniętą sieć uczelni patronackich. Współpracuje z pięcioma największymi uczelniami w Lublinie, czyli Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetem Przyrodniczym, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Lubelską.

Doroczny Piknik Słuchaczy LUTW

Fot. Archiwum LUTW

Każdy znajdzie coś dla siebie

Udział w zajęciach UTW to okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi, wymiany myśli i poglądów oraz interesujący sposób spędzania wolnego czasu, którego seniorzy zazwyczaj mają sporo. Jednocześnie to szansa na rozwinięcie pasji i zainteresowań, realizację niespełnionych marzeń. Każdy z seniorów znajdzie tu coś dla siebie. „Zajęcia w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku mają charakter rozwojowy. Nie służą nabyciu ani podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Celem organizowanych zajęć edukacyjnych jest popularyzacja nauki, zaś metodyka prowadzonych
zajęć dostosowywana jest do wieku i wymagań słuchaczy” – czytamy w informatorze LUTW na nowy rok akademicki.

Działalność uczelni skupia się na czterech głównych aspektach. Chodzi przede wszystkim o edukację, rozwijanie wolontariatu seniorów, integrację międzypokoleniową i działalność wydawniczą.
Edukacja to wykłady, spotkania zespołów edukacyjnych i zespołów aktywności ruchowej, warsztaty, lektoraty, kursy komputerowe. Oprócz form stacjonarnych na uczelni organizowane są też wspólne wyjazdy na wakacje i wakacyjne spacery z radą samorządu. Słuchacze oprócz tradycyjnych zajęć znajdą więc także czas na rekreację.

Prężnie rozwija się wolontariat seniorów, organizowany w ramach Lubelskiego Centrum Aktywizacji Seniorów (LCAS). Działają tu Punkt Informacyjny dla Seniorów oraz Punkt Doradztwa i Rzecznictwa dla Seniorów. Oprócz tego w Lublinie są także Kluby Aktywnego Seniora działające w dzielnicach Bronowice czy LSM oraz Wielopokoleniowy Klub Wolontariusza.

Na pierwszym roku nie jest nudno

Nowi studenci LUTW nie muszą mieć obaw, że nie spodoba im się na uczelni lub będą mieli kłopoty ze zintegrowaniem się z nowymi kolegami i koleżankami. Właśnie dla nich przygotowana
jest specjalna oferta edukacyjna – Rok Wstępny. Poza zajęciami obowiązkowymi studenci Roku Wstępnego mogą przychodzić na wykłady ogólnouniwersyteckie, m.in. z wiedzy ogólnej, wiedzy o zdrowiu czy przyrodniczo-geograficzne, oraz brać udział w cotygodniowych wycieczkach Zespołu Turystycznego.

W rozpoczętym już roku akademickim studenci Roku Wstępnego oprócz wykładów ogólnouniwersyteckich uczęszczają na zajęcia „Bliżej współczesności”. To wykłady i warsztaty, podczas których można poznać zagadnienia z zakresu profilaktyki zdrowotnej, psychologii, kultury, sztuki, prawa i bankowości. Oprócz tego odbywają się spotkania podróżniczo-geograficzne i warsztaty kreatywnego myślenia. Ponadto „pierwszoroczniacy” mogą wybrać warsztaty seminaryjne z wiedzy o mediach lub wiedzy o kulturze. Te pierwsze dotyczą współczesnych mediów, związków
między nimi a kulturą i społeczeństwem. Do tego słuchacze poznają prawo i etykę w mediach. Seminarium z wiedzy o kulturze dotyczy natomiast zjawisk i procesów zachodzących w kulturze tradycyjnej. Słuchacze poznają obrzędy i zwyczaje ludowe – ze szczególnym uwzględnieniem tych z Lubelszczyzny. W pierwszym semestrze można także uczestniczyć w zajęciach komputerowych i ruchowych. W drugim półroczu zamiast seminariów o kulturze i mediach odbywają się seminaria ze sztuki radiowej lub psychologiczne.

A później? Jeszcze ciekawiej!

Po Roku Wstępnym jest jeszcze ciekawiej. Oferta LUTW skierowana do słuchaczy z kolejnych lat staje się bogatsza i obejmuje kilkadziesiąt dziedzin. W ofercie są zajęcia stricte edukacyjne, ale można też uczestniczyć w zajęciach ruchowych, lektoratach czy różnego rodzaju warsztatach. Jeśli ktoś chciałby zapisać się do pierwszej grupy, ma do wyboru m.in. zajęcia z wiedzy o sztuce (prowadzone w muzeum na Zamku Lubelskim), historii sztuki, wiedzy o kulturze. Można też zapisać się do zespołu ogrodniczego, artystyczno-przyrodniczego czy psychologicznego.

Seniorzy, którzy stawiają na aktywność fizyczną, wybierają gimnastykę, tai-chi, jogę, nordic walking, pływanie lub aqua aerobic. Do wyboru są również lektoraty z języków: angielskiego,
francuskiego, włoskiego i niemieckiego. Oprócz tego w ramach LUTW działają zespoły warsztatowe. To np. chór, formacja taneczna i zespół śpiewaczy „Pasjonata”, ale można też zapisać się na zajęcia plastyczne.