„Dwie Historie”: licealiści XIV LO spotkali się z Ewą Żelechowską-Stolzman, b. więźniarką Ravensbrück i Józefem Paczyńskim, b. więźniem Auschwitz

20 września 2013 w Aktualności

W piątek 20 września br. odbyło się ostatnie z cyklu pięciu spotkań w ramach projektu „Dwie Historie”. Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika mieli okazję posłuchać wspomnień Pani Ewy Żelechowskiej-Stolzman, byłej więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück i Pana Józefa Paczyńskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz.

Józef Paczyński, pełniący podczas pobytu w Auschwitz funkcję fryzjera komendanta obozu, opowiedział o swoim pierwszym spotkaniu z Rudolfem Hössem. Ewa Żelechowska-Stolzman wspominała rozdzielenie z ojcem i ciężkie warunki panujące w Ravensbrück. Uczniowie pytali zaproszonych gości m.in. o to czy możliwa była ucieczka z obozu oraz czy więźniowie wiedzieli, co dzieje się na zewnątrz i jak przebiega wojna.
Ewa Żelechowska-Stolzman urodziła się w 1929 r. W trakcie wojny z rodziną przeniosła się z Wieliczki do Warszawy. W trakcie Powstania Warszawskiego, 28 września 1944 r. wraz z rodzicami i siostrą – sanitariuszką, trafiła z Żoliborza do obozu w Pruszkowie. Stamtąd pociągiem cała rodzina została przewieziona do obozu Neuengamme pod Hamburgiem. Po rozdzieleniu z ojcem Pani Ewa wraz z mamą i siostrą trafiły do Frankfurtu, a stamtąd do obozu Ravensbrück. Tam pracowały m.in. w polu w pobliżu obozu oraz w szwalni.
Józef Paczyński urodził się 29 stycznia 1920 r. w Łękawicy pod Wadowicami. Brał udział w kampanii wrześniowej. W 1940 r. próbował przedostać się do Francji. Zatrzymano go na Słowacji i przekazano Niemcom. Józef Paczyński trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie więźniów. Został ewakuowany z obozu w nocy z 18 na 19 stycznia 1945 r. Trafił do obozu Mauthausen. Wyzwolenia doczekał w obozie Ebensee w maju 1945 r.