„Dwie Historie”: młodzież IX Prywatnego LO na spotkaniu z Karolem Tenderą, b. więźniem Auschwitz i Flossenbürga

17 września 2013 w Aktualności

Drugie z serii spotkań w ramach projektu „Dwie Historie” odbyło się 17 września br. w przychodni „Pro vita et spe” przy ul. Dietla w Krakowie. Uczniowie IX Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego o kierunku aktorskim spotkali się z Panem Karolem Tenderą. Gość wspominał ucieczkę z obozu pracy w Hanowerze i drogę powrotną do okupowanej Polski. Bohater „Dwóch Historii” opowiedział także o swoich doświadczeniach z pobytu w obozie Auschwitz.

Młodzi ludzie pytali gościa m.in. o najtrudniejsze chwile z pobytu w obozie. Karol Tendera prosił licealistów, aby stanowczo sprzeciwiali się sformułowaniu „polskie obozy śmierci”. Przypomnijmy, że Karol Tendera zażądał od niemieckiej telewizji publicznej przeprosin oraz wpłaty 50 tys. złotych na cele społeczne za nazwanie KL Auschwitz i Majdanka „polskimi obozami zagłady”.
Karol Tendera urodził się 1921 r. w Krakowie. W czasie okupacji był uczniem szkoły zawodowej. Wiosną 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Trafił do obozu w Hanowerze, gdzie pracował przy naprawie samolotów. W maju 1942 r. uciekł z Niemiec i przedostał się do Krakowa. Został aresztowany przez gestapo w styczniu 1943 r. Trafił do obozu Auschwitz. Jesienią 1944 r. został wywieziony do filii obozu koncentracyjnego Flossenbürg w czeskich Litomierzycach. Tam zastał go koniec wojny.