„Dziadkowie to skarb!” – dotarliśmy z projektem do wszystkich gmin w Polsce!

14 grudnia 2012 w Aktualności

– W ramach projektu do samorządowców w całej Polsce skierowaliśmy przekaz: warto zagospodarować aktywność seniorów! Wydaliśmy w sumie 300 tys. egz. materiałów, które trafiły do każdej gminy i powiatu. Nasze audycje wyemitowało 16 regionalnych rozgłośni radiowych – podsumowywał realizację projektu „Dziadkowie to skarb!” Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. W konferencji kończącej realizację ogólnopolskiej inicjatywy o działaniach Małopolski na rzecz solidarności międzypokoleniowej opowiadali Marek Sowa, marszałek województwa oraz Wioletta Wilimska, dyrektor małopolskiego ROPS.

Marszałek Sowa wskazał, że zmiany demograficzne, których jesteśmy świadkami, będą coraz silniej  oddziaływać na nasze życie. – Konieczny jest wysiłek administracji oraz organizacji pozarządowych, by tym wyzwaniom sprostać. Instytut Łukasiewicza jest jednym z liderów w tej sferze – mówił marszałek Sowa.
Maciej Zdziarski wyjaśnił na konferencji główne założenia projektu „Dziadkowie to skarb!” i opowiedział o audycjach wyprodukowanych przez Instytut Łukasiewicza. Programów można było wysłuchać (niektóre wciąż są w trakcie emisji lub zostaną wyemitowane w Nowym Roku) na antenach 16 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. – W cyklu dziesięciu audycji poruszyliśmy najważniejsze zagadnienia związane z zachęcaniem seniorów do aktywności i promujących ideę solidarności międzypokoleniowej. Mówiliśmy o znaczeniu dobrych relacji pomiędzy wnuczkami a dziadkami. Podpowiadaliśmy także, jak senior twórczo może spędzać wolny czas – przypomniał prezes Instytutu Łukasiewicza.
Marszałek Marek Sowa odniósł się do dobrych praktyk na rzecz seniorów podejmowanych w województwie małopolskim. – Choć wciąż jesteśmy statystycznie młodym regionem i mamy korzystne prognozy w zakresie migracji, nie zmienia to faktu, że po 2030 roku co czwarty z nas będzie seniorem – podkreślał marszałek. Maciej Zdziarski opowiedział o zaangażowaniu małopolskich samorządów w realizację projektu „Dziadkowie to skarb!”. – W Małopolsce materiały projektu „Dziadkowie to skarb!” zostały rozesłane do 22 powiatów oraz 182 gmin. Skorzystało z nich wiele szkół, które organizowały konkursy i godziny wychowawcze, podczas których nauczyciele opowiadali o znaczeniu dobrych relacji z dziadkami.
Solidarność międzypokoleniowa jest także głównym tematem kampanii „Wiekowe zajawkowe!” realizowanej przez ROPS w Krakowie. Jednym z jej celów jest poprawa relacji między starszym i młodszym pokoleniem. Jak przyznała szefowa ROPS, inspiracją do przygotowania kampanii był listopadowy Małopolski Kongres Polityki Społecznej, moderowany przez Macieja Zdziarskiego. Podczas Kongresu jedna z prelegentek podała zaskakujące wyniki badań nad stosunkiem młodzieży do osób starszych. Aż 52 % uczniów i studentów deklarowało negatywną postawę wobec seniorów.
Odpowiedzią na te niepokojące sygnały mogą być wszelkie inicjatywy promujące solidarność międzypokoleniową i obecność seniorów w życiu społecznym. Jak wskazał Maciej Zdziarski, te idee są dobrze realizowane w województwie małopolskim, które jest jednym z czołowych regionów jeśli chodzi o liczbę Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przypomniał, że Nowy Sącz jest siedzibą jednej z dwóch ogólnopolskich organizacji zrzeszających UTW. – Małopolska jest liderem myślenia o starości i solidarności międzypokoleniowej – stwierdził prezes Instytutu Łukasiewicza.
Maciej Zdziarski opowiedział także o nowych inicjatywach fundacji. Podsumowanie projektu „Dziadkowie to skarb!” nie kończy zainteresowania sprawami seniorów i kwestią starzenia się społeczeństwa. Instytut wspiera merytorycznie portal StarsiRodzice.pl, a także realizuje nową inicjatywę pod nazwą OswoićStarość.pl dzięki wsparciu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. – W ramach OswoićStarość.pl chcemy udzielić merytorycznego wsparcia wszystkim działającym w Polsce Uniwersytetom Trzeciego Wieku, poznać oczekiwania tego środowiska, zdiagnozować bariery w jego rozwoju – wyjaśniał Maciej Zdziarski.

W tym celu do każdego UTW w Polsce Instytut Łukasiewicza wyśle 15 egzemplarzy specjalnie przygotowanej publikacji. W sumie do wszystkich UTW trafi więc 6750 książek. Znajdą się w nich cenne rady dla osób organizujących działalność kierowaną do osób starszych – artykuły i wywiady z ekspertami. – Do każdego UTW zwrócimy się z prośbą o wypełnienie specjalnej ankiety. Ich wyniki opracujemy i opublikujemy w postaci raportu w na przełomie marca i kwietnia 2013 roku – zapowiedział Maciej Zdziarski.