Naturalne sposoby na zdrową skórę i włosy

28 lipca 2014 w UTW bez granic

hautpflege

Żółtko do mycia włosów

Żółtko jako szampon i odżywka do włosów: zmieszaj 2 żółtka z kieliszkiem rumu. Wmasuj połowę papki w wilgotne włosy i pozostaw ją na 5 minut. Następnie spłucz i wmasuj w skórę resztę szamponu z żółtka. Porządnie wypłucz włosy.

Lakiery i żele

Po umyciu włosów nie musisz używać lakieru ani żelu, aby je ułożyć. Wystarczy, że dodasz do ostatniego płukania przecedzony sok z cytryny albo trochę octu winnego. Dzięki temu włosy będą lśniące i podatne na układanie. Taką płukankę stosuj tylko od czasu do czasu, ponieważ kwas również niszczy włosy.

Piwo do włosów

Żel albo piankę do układania włosów możesz zastąpić… piwem. To środek naturalny i łatwo dostępny.

Cytryna zamiast odżywki

Od czasu do czasu warto płukać włosy w wodzie z cytryną albo octem, zwłaszcza że kwas skutecznie usuwa resztki szamponu i wzmacnia ochronną warstwę skóry głowy. Sok z cytryny dodaje blasku włosom zniszczonym i matowym. Aby nieco rozjaśnić blond włosy, wlej sok z dwóch cytryn do szklanki wody, a następnie wypłucz włosy tą miksturą i wystaw je na słońce na ok. 15 minut. Aby pięknie błyszczały, pod koniec mycia spłucz je sokiem z cytryny.

Walka z łupieżem

Zaleca się częste mycie włosów – mniej więcej co drugi dzień – łagodnymi szamponami. W przypadku skłonności do obfitego łupieżu dobrze jest nacierać skórę głowy odwarem z tymianku albo rzeżuchy wodnej. Trzeba też jak najczęściej szczotkować włosy, aby pobudzić gruczoły łojowe, a jednocześnie usunąć łupież. Ukrwienie skóry poprawia się zaś dzięki zimnemu prysznicowi po umyciu włosów.

Tłuste włosy kontra siarka

Dwa razy w tygodniu myj włosy szamponem zawierającym siarkę, ichtiol albo kwas salicylowy. Wcieranie płynów zawierających alkohol i ww. składniki dezynfekuje i odtłuszcza skórę głowy.

Białko na tłuste włosy

Nadmiernej aktywności gruczołów łojowych możesz zapobiegać w sposób naturalny: ubij pianę z białka, zmieszaj ją z sokiem z cytryny i wsmaruj papkę w skórę przed kąpielą. Trzymaj papkę na włosach przez 10 minut.

Po suchych szamponach wypadają włosy

Suche szampony w proszku wchłaniają łój, łatwo je też wyszczotkować z włosów. Jeśli stosujesz je tylko od czasu do czasu, nie są szkodliwe. Nie zaleca się natomiast częstego używania takich specyfików – na skórze pozostają resztki proszku, które uniemożliwiają pełne dotlenienie. Skutek jest taki, że włosy zaczynają wypadać albo pojawia się egzema. Lepiej częściej myć włosy na mokro.

Pokrzywa zapobiega wypadaniu włosów

Włos żyje przeciętnie 3–5 lat. Jeśli dziennie tracisz ok. 100 włosów, to wszystko w porządku. Jeśli jednak wypada ponad 100 włosów, to już objaw schorzenia. Jednym ze sposobów przeciwdziałania jest nacieranie wilgotnych włosów raz w tygodniu papką sporządzoną z żółtka i kieliszka spirytusu. Skuteczne są również: nacieranie skóry olejkiem cebulowym, wodą brzozową albo chmielową, poza tym płukanie włosów w odwarze z pokrzywy, melisy i łopianu. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów powinien jednak zbadać lekarz.

Uwaga! Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne włosy, musisz zrezygnować z preparatów do farbowania zawierających amoniak, gorącej lokówki, gorącego powietrza z suszarki, lakierów, wystawiania głowy na słońce (zwłaszcza w upalne dni) i szamponów o silnym działaniu.

Rabarbar – zamiast do ciast – do jasnych włosów

Korzeń rabarbaru silniej rozjaśnia blond włosy niż rumianek albo sok cytrynowy. Zalej garść korzenia rabarbaru (dostępny w sklepach zielarskich i aptekach) 0,25 l wody, odstaw do naciągnięcia, a potem przecedź. Złotobrunatny płyn stosuj do płukania włosów.

Henna dla rudowłosych

Hennę rozrób z wodą na dość gęstą papkę (w przypadku suchych włosów można dodać łyżkę oleju). Następnie nałóż to na umyte i osuszone ręcznikiem włosy oraz starannie rozczesz. Pamiętaj też o gumowych rękawiczkach: henna farbuje na rudo nie tylko włosy, ale i dłonie! Podczas farbowania ważna jest stała temperatura, więc nałóż na włosy plastikowy czepek.

Orzech włoski dla brunetek

Do pogłębienia odcienia ciemnych włosów znakomicie nadaje się odwar z orzecha włoskiego. Garść łupin orzecha zalej 0,5 l wody i parz to przez pół godziny. Płucz włosy w odcedzonym wywarze. Regularnie stosowana płukanka z orzecha kryje nawet siwe włosy.

Siwe włosy

Siwizna nabiera z czasem żółtawej barwy. Aby temu zapobiec, nie należy poddawać włosów działaniu wysokiej temperatury (ostre słońce, gorący nawiew suszarki). Jeśli już za późno na profilaktykę, żółty odcień można zneutralizować preparatami do włosów (żel, pianka, spray) w kolorze fioletowym.

Skrzyp polny

Zawiera krzemionkę, która buduje strukturę włosa. Odbudowuje zniszczone włosy, czyni je grubszymi, przyspiesza wzrost. Płukankę przygotujesz z 3 łyżek skrzypu zalanych 4 szklankami wody. Wywar gotuj tak długo, aż zostanie tylko połowa. Włosy płucz zaraz po umyciu.

Rumianek

Pomaga pozbyć się łupieżu i problemu przetłuszczających się włosów. Nadaje włosom złotawy połysk. Ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Dwie garście suszonego rumianku zalej litrem wrzącej wody. Odstaw przykryty napar na 20 minut. Odcedź i płucz włosy przez kilka minut. Stosuj ten sposób przy okazji każdego mycia.

Aloes

Łagodzi podrażnienia i nawilża skórę głowy. Regeneruje zniszczone włosy. Warto przygotować maseczkę aloesową: zmiksuj 5 liści aloesu z łyżką miodu, 1/3 szklanki ciepłej wody i 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nałóż maskę na pół godziny przed myciem włosów i owiń głowę folią lub ręcznikiem.