„OswoićStarość.pl”

6 grudnia 2013 w Projekty

2

W październiku 2012 r. Instytut Łukasiewicza przystąpił do realizacji projektu „OswoićStarość.pl”, współfinansowanego w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych. Adresatami inicjatywy były uniwersytety trzeciego wieku, które otrzymały egzemplarze publikacji pt. „OswoićStarość.pl”.

W ramach projektu przeprowadzono ponadto ogólnopolskie badanie uniwersytetów trzeciego wieku, które pozwoliło poznać ofertę polskich UTW oraz podjąć próbę diagnozy ich problemów i potrzeb.  Elementem projektu „OswoićStarość.pl” było także opracowanie bazy publikacji naukowych z zakresu starzenia się społeczeństwa.

W grudniu 2012 r. ukazała się książka pt. „OswoićStarość.pl” – zbiór wywiadów z osobami aktywnymi w dziedzinie polityki społecznej, przedstawicielami środowisk naukowych i organizacji pozarządowych kierujących swoją ofertę do seniorów. Wśród rozmówców znaleźli się m.in.: Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej; Wiesława Borczyk, szefowa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW; Krystyna Lewkowicz, koordynatorka Ogólnopolskiego Porozumienia UTW w Warszawie; prof. Adam Windak, krajowy konsultant ds. medycyny rodzinnej, a także znana aktorka Emilia Krakowska. Książka „OswoićStarość.pl” została bezpłatnie przekazana wszystkim uniwersytetom trzeciego wieku w Polsce. W sumie rozpowszechniono 6750 egzemplarzy.

lNa przełomie 2012 i 2013 r. zakończyło się ogólnopolskie badanie uniwersytetów trzeciego wieku. Wzięło w nim udział aż 121 UTW z całej Polski. W badaniu szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytania: czego uczą uniwersytety trzeciego wieku i jak organizują czas swoim słuchaczom? Z jakimi problemami się borykają? Na czyje wsparcie mogą liczyć? Co pomaga w ich rozwoju, a jakie czynniki go powstrzymują? Kto współpracuje z UTW? Badanie przeprowadzone przez Instytut Łukasiewicza w dużej mierze pozwoliło odpowiedzieć na te pytania. Z ankiet wyłania się obraz niezwykle różnorodnego, prężnego i aktywnego środowiska, które jednak potrzebuje wsparcia, by móc kontynuować lub rozwijać swoje działania. Raport z badań można pobrać w wersji pełnej i skróconej:

OswoicStarosc.pl – pelny raport

OswoicStarosc.pl – skrocony raport

W marcu 2013 r. Instytut Łukasiewicza udostępnił bazę blisko pół tysiąca prac naukowych na temat starości. W zestawieniu, przygotowanym dzięki współpracy z naukowcami z całej Polski, znalazło się blisko 500 prac: książek, artykułów naukowych i raportów dotyczących różnych aspektów starości i starzenia się. Baza obejmuje publikacje z zakresu polityki społecznej, demografii, gerontologii, andragogiki, socjologii, ekonomii, gospodarki, psychologii i innych dziedzin nauk społecznych. W zestawieniach bibliograficznych znajdują się pozycje omawiające różne kwestie dotyczące starości w perspektywie globalnej, europejskiej, krajowej, regionalnej, a także lokalnej i mikrolokalnej.