Pierwsze UTW nadesłały wypełnione ankiety w ramach projektu OswoićStarość.pl

3 stycznia 2013 w Aktualności

Bogata oferta tematyczna i brak barier dla niepełnosprawnych słuchaczy – to pierwsze wnioski na temat działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które płyną z ankiet wypełnionych przez liderów UTW na prośbę Instytutu Łukasiewicza. Badanie ankietowe polskich UTW to jeden z najważniejszych elementów projektu OswoićStarość.pl. Pierwsze UTW już przesłały swoje kwestionariusze.

Do siedziby Instytutu Łukasiewicza wpłynęły ankiety od Rabczańskiego UTW (Rabka-Zdrój), Akademii Każdego Wieku (Gdynia), Kościerskiego UTW (Kościerzyna), UTW w Wysokim Mazowieckim, Kluczewskiego UTW (Klucze) oraz UTW w Kluczborku.

W ankietach liderzy UTW szczegółowo opisują swoją aktywność i rodzaje prowadzonych zajęć. Okazuje się, że popularnością wśród słuchaczy cieszą się najrozmaitsze formy: od zajęć turystycznych i spotkań okolicznościowych (UTW w Kluczborku) przez zajęcia sportowe i taneczne (Kluczewski UTW) po warsztaty komputerowe i językowe (Kościerski UTW).

Oczywiście podstawowym rodzajem aktywności są wykłady tematyczne i zajęcia warsztatowe prowadzone w różnych sekcjach. Przykładowo Rabczański UTW ma w swojej ofercie sekcję brydżową, sportową, literacką, naukową i plastyczną. Ważnym elementem edukacyjnej działalności UTW jest tematyka medyczna. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wysokim Mazowieckim prowadzi zajęcia z profilaktyki chorób wieku dojrzałego oraz umożliwia udział w badaniach profilaktycznych.

UTW, które zdążyły już wypełnić ankietę, liczą od 50 (Uniwersytet Każdego Wieku) aż do blisko 200 słuchaczy (UTW w Kluczborku). Co ważne, każdy z przebadanych dotychczas UTW jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak deklaruje prezes UTW w Kluczborku, ewentualne bariery architektoniczne są pokonywane „w ramach pomocy koleżeńskiej”.