Prezes Instytutu Łukasiewicza moderatorem debaty o 60+ podczas Europejskiego Forum Nowych Idei

28 września 2013 w Aktualności

Europa się starzeje. Czy przemyśleliśmy wszystkie tego konsekwencje? Czy rozumiemy, co to oznacza dla polityki zdrowotnej, społecznej, a w konsekwencji dla gospodarki? Odpowiedzi na te pytania są dziś prawdziwym wyzwaniem dla państw europejskich biorąc pod uwagę fakt, że za pół wieku populacja będzie nieco liczniejsza i znacznie starsza.

Zofia Czepulis-Rutkowska, Pracownik naukowy Instytutu Praw i Spraw Socjalnych jest zdania, że starzejące się społeczeństwo można podzielić na dwie fazy 60+ oraz 85+. Polityka dla seniorów jest jej zdaniem różna w zależności od wieku – jedna skupia się na aktywizacji zawodowej, zaś druga na zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej. Z kolei Alicja Sadowska, Członek Rady Alzheimer Europe w Polsce uważa, że należy zmienić optykę mówienia o starości. Mówiłabym o grupie ludzi starszych i dzieliłabym ich wg. indywidualnego modelu starzenia się. Nie powinniśmy tworzyć mechanizmów i systemów pomocy Państwa dla grupy 65+, kiedy za chwilę okaże się, że 60 proc. tych ludzi ma np. chorobę Alzheimera i trzeba będzie ich przerzucić do grupy drugiej – powiedziała panelistka. Sprawą najistotniejszą jest jej zdaniem stworzenie modelu opieki w domu. Dom jest najlepszym środowiskiem dla seniorów.

Marzena Breza, reprezentująca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest zdania, że rządowy program polityki społecznej dla seniorów powinien być tworzony wielowątkowo. Potrzeba polityki w której aktywną rolę będzie miał sektor rządowy, pozarządowy i obywatelski. W tej chwili prowadzone są prace zmierzające do stworzenia takiego modelu – powiedziała Breza. Ivonne Doyle, Dyrektor Regionalna Public Health England uważa, że rolą wszystkich grup jest pomoc ludziom starszym w zmianie myślenia o nich samych. Nie można dopuścić do tego, aby ludzie Ci myśleli, że są starzy, uzależnieni od nas i nikt ich nie potrzebuje. Starość to po prostu kolejna faza naszego życia. Musimy zbudować system opieki, który będzie zachęcał ludzi do aktywizacji społecznej osób starszych. Państwo silnie powinno ich wspierać. Anglia czyni wiele starań, aby starszym ludziom żyło się lepiej. Mamy bardzo rozwiniętą opiekę geriatryczną. Modernizujemy szpitale, aby były bardziej przyjazne ludziom. Wdrożyliśmy plan współpracy pomiędzy Państwem a obywatelami, którzy muszą zdecydowanie wcześniej przygotowywać się do starości. Wespół z sektorem biznesu stworzyliśmy Strategię Innowacji, Technologii i Zdrowia oraz projekt Odpowiedzialna Sprawa, dzięki któremu ludzie starsi mogą korzystać z różnych przywilejów – powiedziała Doyle.

Marjan Sedmak, Prezydent AGE Platform Europe dodał, że celem działania jego organizacji jest przede wszystkim przekonanie decydentów i ludzi, że aktywność seniorów to zdrowie. Zadaniem nie mniej istotnym jest przeniesienie ciężaru wsparcia także na lokalne środowiska i rodziny, mając na uwadze podstawę jaką jest publiczna opieka zdrowotna.Wszyscy paneliści jednogłośnie potwierdzili, że kluczem do budowania stabilnej strategii opieki nad seniorami na przyszłe lata jest zmiana myślenia o starości oraz ujęcie wielowątkowego aspektu polityki zdrowotnej i społecznej.

W panelu wzięli udział: Zofia Czepulis-Rutkowska, Pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Yvonne Doyle, Dyrektor Regionalna Public Health England, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Alicja Sadowska, Członek Rady Alzheimer Europe w Polsce, Marian Sedmak, Prezydent AGE Platform Europe ze Słowenii.Partnerem panelu była Polpharma.

Żródło: www.efni.pl