Prezes Instytutu Łukasiewicza o profilaktyce w TVP1

3 czerwca 2013 w Aktualności

– Do 65. czy 67. roku życia, czyli do momentu, kiedy pracujemy, jesteśmy poddawani badaniom okresowym. Dzięki nim często udaje się wyłapać różne problemy. Tymczasem kiedy ten oblig się kończy mamy skłonność do zaniedbywania sprawy badań – mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza w dzisiejszej „Kawie czy herbacie”. Program poświęcony był badaniom profilaktycznym dla osób starszych.

Goście „Kawy czy herbaty” zastanawiali się m.in., czy istnieje podstawowy zestaw badań, które należałoby zarekomendować każdemu seniorowi. – Kobiety i mężczyźni w starszym wieku chorują częściej, ale trochę inaczej – dlatego sprawę badań profilaktycznych powinno się indywidualizować – tłumaczył dr hab. med. Tomasz Zdrojewski, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. – Bardzo ważnym elementem oceny ryzyka zachorowania na konkretne choroby, np. onkologiczne czy kardiologiczne, jest wywiad rodzinny. Każdy lekarz powinien dobrze zbadać historię naszych rodziców i dziadków i pewne badania wykonywać częściej.

Jak dodał ekspert, w ostatnim czasie naukowcom udało się ustalić algorytmy obliczania ryzyka konkretnych chorób dla osób powyżej 80. roku życia, zwłaszcza nadciśnienia, cukrzycy, chorób onkologicznych, udaru mózgu i zawału serca. – W przypadku osób w starszym wieku mówimy nie tylko o ryzyku zachorowania, ale, odnosząc się do tematu w sposób bardziej nowoczesny, o jakości życia. Nie chodzi tylko o to, by długo żyć, ale by żyć w dobrej formie – dodał dr hab. med. Tomasz Zdrojewski. Tymczasem, jak zauważył Maciej Zdziarski, nierzadko stereotyp chorującego seniora powstrzymuje osoby starsze przed dbaniem o własne zdrowie.

– Myśli się, że osoba starsza, kiedy ma powyżej 70 czy 80 lat, niejako z racji swojej starości nie ma prawa czuć się dobrze. Przyjmuje się różne symptomy chorób jako naturalne objawy starości – mówił prezes Instytutu Łukasiewicza. Jak dodał, do takich objawów należą także problemy psychiczne, zwłaszcza stany depresyjne, które zbyt często są bagatelizowane. – Depresja jest prawdziwą plagą wśród osób starszych, a właściwie nie uznaje się za stosowne szukać pomocy u specjalisty.

Na koniec goście programu podkreślali, że starsi ludzie powinni jak najczęściej korzystać z istniejących możliwości wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych. – Nakłady publiczne na działania prewencyjne i badania nierzadko nie są wykorzystywane. Musimy aktywniej podchodzić do swojego zdrowia – stwierdził dr hab. Tomasz Zdrojewski.

Dzisiejsza „Kawa czy herbata” była kolejnym odcinkiem cyklu spotkań poświęconych sprawom seniorów. Materiał można obejrzeć tutaj. Następny program z udziałem Macieja Zdziarskiego już za dwa tygodnie.