Prezes Instytutu Łukasiewicza w TVP: zmiany demograficzne nie są wyłącznie problemem ludzi starych

14 stycznia 2014 w Aktualności

– Rozmowa o starzeniu się społeczeństwa nie jest rozmową o starych ludziach. Jest rozmową o całym społeczeństwie – mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, w programie „Zapraszamy na kawę” (TVP Regionalna). – Można powiedzieć, że ta sprawa jest w takim samym, a może nawet w większym stopniu, problemem ludzi młodych – podkreślał Maciej Zdziarski. Program był poświęcony współczesnej roli i problemom seniorów.

W programie uczestniczyła także Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, pomysłodawczyni Uniwersytetu Drugiego Wieku. Goście rozmawiali o konieczności inwestowania we własną starość i podejmowania profilaktyki zdrowotnej nawet w bardzo młodym wieku. Warto zawczasu zadbać o kondycję fizyczną, dietę oraz dobre relacje z rodziną i znajomymi. – 40- czy 50-latek ciągle ma bardzo wiele możliwości, by swoją starość trochę zaplanować – mówił Maciej Zdziarski.

Uczestnicy programu zwrócili uwagę na konieczność popularyzowania idei solidarności pokoleń. – Jakiś czas temu upowszechniło się zupełnie bezsensowne przekonanie, że świat zmienił się od ostatnich 20 lat tak bardzo, że doświadczenie dzisiejszych 60- czy 70-latków jest nieistotne. To jest oczywiście nieprawda – podkreślał prezes Instytutu Łukasiewicza. – To, że posługujemy się laptopami czy tabletami, niczego nie zmienia w kwestiach zasadniczych.

Maciej Zdziarski i Elżbieta Ćwiklińska opowiadali o dobrych przykładach aktywności społecznej osób starszych, która bardzo korzystnie wpływa na wizerunek i jakość życia seniorów. Najlepszym dowodem jest działalność uniwersytetów trzeciego wieku oraz powoływanie rad seniorów. – Dzisiaj widzimy, jakie znaczenie mogą mieć starsi ludzie np. w życiu małej społeczności. Stanowią ogromną siłę, z którą trzeba się liczyć – zauważył Maciej Zdziarski.

Program z udziałem prezesa Instytutu można obejrzeć tutaj.