Prezes Instytutu Łukasiewicza w TVP1: namawiajmy rodziców do zdrowej diety

22 maja 2013 w Aktualności

– Namawiając rodziców do zmiany nawyków żywieniowych, warto zacząć od małych rzeczy, np. ograniczania soli w diecie – mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza w dzisiejszej „Kawie czy herbacie” (TVP1). Tematem spotkania była dieta osób starszych i przyczyny wysokiego odsetka otyłych seniorów w polskim społeczeństwie. Na otyłość cierpi blisko jedna trzecia osób starszych w Polsce.

– Dla nas to było zaskoczenie, że taka duża liczba seniorów, głównie kobiet po 65. roku życia jest otyła – przyznał prof. dr hab. Andrzej Milewicz, kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Jak stwierdził ekspert, tak niekorzystna sytuacja wynika przede wszystkim z niewłaściwych nawyków żywieniowych. – Osobom starszym zaleca się od 4 do 5 posiłków dziennie, ale w Polsce seniorzy spożywają najczęściej około 2-3. Nie spożywają ciepłego posiłku, który jest bardzo ważny – mówił prof. Milewicz. Jak dodał, polscy seniorzy nie jedzą regularnie, podjadają i sięgają do lodówki nocą, co ma niebagatelny wpływ na ich kondycję zdrowotną.

Przyczyną otyłości u osób starszych jest brak odpowiedniej edukacji, a także bieda, zniedołężnienie i samotność, która nie sprzyja przygotowywaniu zdrowych, przemyślanych posiłków. – Ważne, by nie zaczynać dnia od smażonej kiełbasy – nie tylko kiedy ma się 65 lat – tylko spróbować np. płatki owsiane. Na pewno warto pomyśleć o tym, co będzie z naszą starością, zanim staniemy się starzy – przekonywał Maciej Zdziarski. – Kiedy kilkanaście lat temu zbadano polskich stulatków, to nie było wśród nich ani jednego otyłego człowieka. To oznacza, że otyłość jest wrogiem dobrego starzenia.

Na zakończenie prof. Milewicz przedstawił „piramidę zdrowego żywienia” dla starszego człowieka. Jak podkreślał, jej podstawą jest wypijanie 8 szklanek wody dziennie. – Nie herbaty czy kawy, ale wody. Ponad 50 % Polaków nie spełnia tego kryterium. Na drugim etapie jest jedzenie dużej ilości kasz, makaronów, ciemnego pieczywa. Potem są warzywa owoce, a wyżej mięso – białe, nie czerwone. Na samej górze są suplementy, które seniorzy spożywają kilogramami – mówił ekspert.

Dzisiejsza „Kawa czy herbata” była kolejnym odcinkiem cyklu spotkań poświęconych sprawom seniorów. Materiał można obejrzeć w dwóch częściach (I cz., II cz.). Kolejny program z udziałem Macieja Zdziarskiego już za dwa tygodnie.