Problemy ortopedyczne – dobra jest każda aktywność fizyczna

28 lipca 2014 w UTW bez granic

O problemach ortopedycznych seniorów mówi prof. Tomasz Mazurkiewicz, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Jakie choroby ortopedyczne związane z wiekiem dotykają seniorów?

Są to trzy główne kategorie: artrozy, osteoporoza i jej skutki oraz deformacje stóp. Oczywiście oprócz chorób starsze osoby mają też sporo problemów wynikających z urazów, których skutki są bardziej dotkliwe niż u młodych ludzi.

Kiedy zaczynają się problemy?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wielokrotnie częściej schorzenia te dotykają kobiet niż mężczyzn. Jest kilka powodów tego stanu rzeczy. Kobiety żyją dłużej. Poza tym na wystąpienie schorzeń ortopedycznych wpływają hormony. Problemy występują zazwyczaj po okresie menopauzy, najczęściej po przekroczeniu 60. roku życia.

Jak można im zapobiegać?

Tu możliwości są ograniczone, bo pokutują grzechy młodości, czyli np. brak ruchu. Jednak i w tym wieku seniorzy powinni jak najczęściej się ruszać. Coraz częściej spotykam starsze osoby z kijkami do nordic walkingu. To bardzo dobra aktywność, ma co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim kijki dają seniorowi stabilność. Po drugie tego rodzaju ruch sprawia, że zaangażowane są wszystkie partie mięśni. Chodząc z kijkami, o 30% odciążamy stawy w nogach.

Co jeszcze można robić oprócz uprawiania nordic walkingu?

Pożądana jest w zasadzie każda aktywność fizyczna. Oczywiście taka, która nie sprawia seniorom problemu. Może to być spacer, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie.

Problemy ortopedyczne, które dotykają starszych osób, są dosyć bolesne. Co w takim przypadku? Najpierw próbować leczyć się samemu w domu czy od razu iść do lekarza?

Zdecydowanie odradzam leczenie się samemu. Im szybciej zgłosimy się z problemem do lekarza, tym większą szansę mamy na to, że uda się znaleźć rozwiązanie.

Ale nie zawsze tak się dzieje.

Jeżeli zgłaszamy się wcześnie, to części problemów możemy zapobiec. Lekarz, zamiast kierować nas na zabieg, zaleci więcej ruchu, np. jazdę na rowerze w przypadku chorób biodra. Podczas jazdy biodro i kolano nie są mocno obciążone, mimo to cały czas są w ruchu.

A co gdy zgłosimy się, gdy biodro lub kolano jest tak zdegenerowane, że nie da się nic z nim zrobić?

Wtedy pozostaje operacja. Po niej pacjent ma daną część układu ruchu jak nową.

Naprawdę nie ma się czego obawiać w przypadku takiego zabiegu?

Oczywiście powikłania się zdarzają, jak w przypadku każdej innej operacji. To nie jest tak, że leczenie zawsze przebiega świetnie i w jak najlepszym porządku. Jednak odsetek powikłań jest naprawdę znikomy.