Przygotowujmy się do starości. Magazyn „Strefa obywatelska” w radiu eM z udziałem prezesa Instytutu Łukasiewicza

27 listopada 2012 w Aktualności

– Trzeba jak najdłużej utrzymywać w aktywności społecznej osoby starsze. To ważne zwłaszcza po przejściu na emeryturę, gdy często dotychczasowe znajomości – głównie z kolegami z pracy – zanikają – mówił Maciej Zdziarski na antenie radia eM. Prezes Instytutu Łukasiewicza oraz prof. Adam Bartoszek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z rozmówców Macieja Zdziarskiego w książce „StarsiRodzice.pl. Recepty na dobrą starość”, byli gośćmi programu „Strefa obywatelska”, poświęconemu tematyce osób starszych.

Jak zaznaczyli uczestnicy programu, wielu polskich seniorów niestety nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej i intelektualnej. Starsi ludzie nie mają motywacji, by wyjść z domu, nie realizują swoich zainteresowań, utrzymują kontakty jedynie z najbliższymi krewnymi. Goście „Strefy obywatelskiej” rozmawiali o tym, co mogą zrobić rodziny, a także instytucje publiczne, by pomóc seniorom. – Spróbujmy zmienić filozofię myślenia i zastanowić się, co może zrobić każdy z nas i każda instytucja w zakresie swoich możliwości, by warunki życia seniorów się poprawiły – zaproponował prof. Bartoszek.

Socjolog zwrócił uwagę na różnice w podejściu do problemu starzenia w Polsce i Niemczech. W tym celu porównał dwa miasta: Katowice i Grunau. Jak zaznaczył, w niemieckim mieście całkowicie zlikwidowano bariery architektoniczne, podczas gdy w Polsce wciąż stanowią one poważny problem, gdyż terenami osiedli zarządzają spółdzielnie a nie władze miasta. – W Katowicach połowa dzielnic to dzielnice „starzejące się”. Władze miejskie powinny przygotowywać jakieś rozwiązania i oferty – podkreślił prof. Bartoszek. Maciej Zdziarski opowiedział o patronie Instytutu Łukasiewicza, Ignacym Łukasiewiczu, który już sto kilkadziesiąt lat temu rozumiał, ze sukces gospodarczy jest możliwy, o ile jest podparty społeczną wrażliwością.

Prof. Bartoszek zaznaczył, że często często to sami seniorzy ze swoim sposobem myślenia stanowią poważną przeszkodę na drodze do poprawy warunków życia. – Umknęło nam, że od ostatnich kilkudziesięciu lat ludzie żyją znacznie dłużej. Trzeba zastanowić się, co zrobić, żeby jakość okresu starzenia była jak najlepsza – mówił Maciej Zdziarski. Prof. Bartoszek wśród warunków dobrego starzenia wymienił umiarkowaną lecz regularną aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie oraz dobre relacje społeczne.

Jak dodał prezes Instytutu Łukasiewicza, istnieje wiele drobnych rozwiązań, które mogą ułatwić życie seniorom. – Przebudowa łazienki, zmiana wanny na prysznic, albo po prostu położenie maty antypoślizgowej – to nie kosztuje wiele, a może rozwiązać poważny problem. Złamanie nogi u 70-letniego człowieka może zupełnie odmienić jego społeczne zachowania, bo będzie się bał wyjść z domu.