Senior i zdrowie: debata o depresji osób starszych

16 października 2014 w Aktualności

Jak rozpoznawać depresję u osób starszych? Czy ta choroba jest powodem do wstydu? Jakie są metody leczenia? Jak uczulić IMG_6053najbliższych na depresję osób starszych? Gdzie szukać wsparcia? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy trzeciej debaty w ramach projektu „Senior i zdrowie. Dyskusje o zdrowym starzeniu w Małopolsce”. Spotkanie z udziałem kilkudziesięciu seniorów Instytut Łukasiewicza zorganizował w Nowym Sączu.

–Wśród typowych objawów depresji występuje m.in. utrata zainteresowań, lęk, poczucie zmęczenia, unikanie kontaktów z innymi, spadek aktywności fizycznej, bezsenność, albo wręcz przeciwnie – zbyt długie spanie. Zdarza się, że chorobie towarzyszy ból, którego nie da się wyeliminować lekami – tłumaczył dr Krzysztof Walczewski, psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii.

Od lewej: dr Anita Orzeł-Nowak - zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dr Krzysztof Walczewski - psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, Anna Szczepanik-Dziadowicz - psychiatra, Maria Wawszczak - psycholog i terapeuta.

Od lewej: dr Anita Orzeł-Nowak – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dr Krzysztof Walczewski – psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, Anna Szczepanik-Dziadowicz – psychiatra, Maria Wawszczak – psycholog i terapeuta.

Depresja jest najczęstszą dolegliwością psychiczną występującą u seniorów. Szacuje się, że występuje w 3-5% populacji powyżej 65 roku życia. Czynnikami wywołującymi chorobę są: żałoba, nasilenie choroby, zmiana miejsca pobytu, izolacja społeczna, problemy finansowe, samotność. Wiele osób niechętnie przyznaje się do choroby i szuka pomocy zbyt późno.

– Dla wielu pójście do psychiatry ciągle jest wstydem, a zaburzenia psychiczne powinniśmy traktować tak samo, jak inne dolegliwości – stwierdziła Anna Szczepanik-Dziadowicz, psychiatra. – Przeczytałam ostatnio zatrważające dane: osoby chore psychicznie żyją średnio o 15 lat krócej. Wśród przyczyn przedwczesnych zgonów zaczynają one konkurować z nowotworami i problemami kardiologicznymi – ostrzegła.

Publiczność debaty stanowiło kilkadziesiąt osób, m.in. słuchacze UTW w Nowym Sączu

Publiczność debaty stanowiło kilkadziesiąt osób, m.in. słuchacze UTW w Nowym Sączu

– Jednym z problemów wczesnego diagnozowania depresji jest nas sposób myślenia. Postrzegamy siebie w kategorii „chory” lub „zdrowy”. A pomiędzy tymi stanami jest wiele pośrednich. Im wcześniej dostrzeżemy, że coś jest nie tak, tym lepiej – mówiła Maria Wawszczak, psycholog i terapeuta.

Eksperci odpowiadali na pytania publiczności

Eksperci odpowiadali na pytania publiczności

Jak zauważył dr Walczewski, liczba osób z problemami psychicznymi ciągle rośnie. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie ze Szpitalem im. dr. J. Babińskiego zdecydowali się stworzyć program profilaktyki „Wyprzedzić smutek”.

– Nim pojawia się choroba, pojawia się właśnie ogromny smutek. Czasami może pomóc zwykła rozmowa z życzliwą osobą, a czasami konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Po to właśnie jest ten program – wyjaśniła dr Anita Orzeł-Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

wyprzedzić smutek_LOGO„Wyprzedzić smutek” to projekt skierowany do wszystkich osób, które są zaniepokojone swoim samopoczuciem i chcą je poprawić.

Jesteś w trudnej sytuacji i nie wiesz co zrobić? Chcesz poczuć się lepiej i wzmocnić swoją odporność psychiczną? Przytłaczają Cię codzienne sprawy? Realizatorzy programu proponują: przyjdź, zanim zachorujesz! Wystarczy zadzwonić na infolinię 668 862 680 i umówić się na spotkanie z konsultantem w dogodnym dla siebie terminie. Podczas spotkania, które trwa ok. 45 minut, można otrzymać poradę profilaktyczną i dowiedzieć się, jak zapobiec depresji.

Program profilaktyki depresji będzie realizowany do końca października 2014 r. Porady odbywają się w 8 miastach Małopolski: Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie, Brzesku, Wieliczce, Oświęcimiu, Skawinie. Głównym organizatorem programu jest Województwo Małopolskie, a wykonawcą – Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie. Więcej informacji na stronie profilaktykadepresji.malopolska.pl.

Podczas debaty obecna była konsultantka programu. Seniorzy mogli umówić się na bezpłatne konsultacje.

 

Zobacz prezentację

Jakie są przyczyny depresji? Jak w porę rozpoznać objawy tej choroby? Zobacz prezentację, w której podsumowujemy najważniejsze tezy debaty.