„Senior i zdrowie – Rozmowy o pomyślnym starzeniu w Małopolsce”

24 października 2014 w Projekty

xJesienią 2014 r. Instytut Łukasiewicza przystąpił do nowej inicjatywy współfinansowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W czterech miastach Małopolski przeprowadziliśmy cykl debat poświęconych zdrowiu seniorów.

Celem projektu „Senior i zdrowie. Dyskusje o zdrowym starzeniu w Małopolsce” było wpieranie integracji osób starszych w środowiskach lokalnych wokół tematu profilaktyki zdrowotnej i pomyślnego starzenia się. Spotkania z udziałem ekspertów i samorządowców zorganizowano w Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu i Wieliczce.

Podczas spotkań poruszono tematy związane z najczęstszymi chorobami seniorów takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, depresja oraz kwestią pomyślnego starzenia się (profilaktyka upadków). Dotarliśmy do seniorów z ważnymi informacjami, które podniosły poziom świadomości na tematy związane z ich zdrowiem i jakością życia.

Każda z debat zgromadziła kilkudziesięciu słuchaczy. Osoby starsze brały aktywny udział w dyskusjach – zadawały pytania, prosiły o konsultacje. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Eksperci chętnie wyjaśniali wszelkie wątpliwości.

IMG_5839 Oświęcimiu rozmawialiśmy o zapobieganiu upadkom oraz o aktywności fizycznej seniorów. Uczestnicy debaty zaapelowali do słuchaczy, by nie bagatelizowali urazów doznanych w związku z upadkiem. – To bardzo ważne, by szybko udać się do fizjoterapeuty. W przeciwnym razie może to się skończyć długotrwałą rehabilitacją, która nie zawsze doprowadzi do przywrócenia pełnej sprawności – przestrzegała Urszula Brania, rehabilitantka.

W Wieliczce rozmawialiśmy o cukrzycy – epidemii XXI wieku. – Podstawowy problem w diagnostyce tej choroby polega na tym, że cukrzyca nie boli – tłumaczył prof. dr hab. Jacek Sieradzki, były kierownik Katedry Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na powikłania narażeni są zwłaszcza seniorzy, którzy pytali ekspertów m.in. o dietę polecaną osobom z cukrzycą.

W Nowym Sączu rozmawialiśmy o depresji osób starszych. Zorganizowaliśmy specjalny punkt konsultacyjny, przy którym seniorzy mogli zapisać się na wizytę w ramach programu profilaktyki „Wyprzedzić smutek”. Eksperci tłumaczyli, kiedy udać się do specjalisty. Zachęcali, by „dmuchać na zimne” i nie bać się wizyty u psychologa czy nawet psychiatry.

W Nowym Targu rozmawialiśmy o nadciśnieniu tętniczym – szczególnym problemie osób starszych. Okazało się, że niezwykle istotne jest nie tylko leczenie tej choroby, ale także jej zapobieganie. Dlatego musimy już teraz zwracać uwagę na właściwą dietę i aktywność fizyczną naszych bliskich.

Efektem czterech spotkań jest cykl audycji radiowych. Część z nich można już posłuchać na stronie (odnośniki pod relacjami z poszczególnych debat). Pozostałe zostaną dodane wkrótce. Audycje zostaną także rozesłane stacjom radiowym w Małopolsce.