Senior z pomysłem! CAS dla seniorów w Gdyni

17 grudnia 2013 w UTW bez granic

mn Nordic_arch_CAS

Fot. Andrzej Urbański

– Działalność Centrum Aktywności Seniora opiera się na zrozumieniu potrzeb osób starszych, elastyczności programu i otwartości na nowatorskie inicjatywy wzmacniające aktywność – tłumaczy Bożena Zglińska, dyrektorka CAS w Gdyni. – Chodzi także o budowanie wspólnego systemu wsparcia seniorów, bazującego na silnej sieci partnerstwa lokalnego – dodaje.

Pani Maria Konkol od pięciu lat pracuje w CAS jako referent ds. administracyjno-biurowych. Wydawać by się mogło, że zajmuje się jedynie pracami biurowymi. Tymczasem jest również świetnym obserwatorem. – Praca z seniorami wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. W ciągu dnia osoby starsze odwiedzają nasze biuro, by rozwiązać swoje problemy i rozwiać wątpliwości dotyczące wykładów i zajęć. Wielu seniorów kontaktuje się z nami telefonicznie i mailowo. Staramy się udzielać dokładnych i wyczerpujących odpowiedzi – opowiada.

Najwięcej pracy jest podczas wrześniowych zapisów na Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, na zajęcia pozauniwersyteckie i sportowe. – Wtedy bardzo przydatna okazuje się dobra organizacja, współpraca między pracownikami i wyrozumiałość seniorów – dodaje Maria Konkol.

Współpraca

Obecnie 26 organizacji pozarządowych realizuje w Gdyni kilkadziesiąt zadań dla seniorów. Centrum Aktywności Seniora współpracuje z 42 partnerami. Są wśród nich także szkoły, uczelnie wyższe, ośrodki rekreacyjne i kulturalne oraz ośrodki służby zdrowia. Warto podkreślić, że w Gdyni istnieją 24 kluby seniora, które działają prawie w każdej dzielnicy. Oferują odpowiednią dawkę kultury i rozrywki oraz dają współczesnemu seniorowi szerokie możliwości samorealizacji. – Do wyboru mamy ponad 20 zajęć, między innymi zajęcia z malarstwa i gimnastyki, terapię tańcem i ruchem, warsztaty teatralne i filmowe, chór, warsztaty patchworkowe, wizaż… – podkreśla dyrektorka CAS.

Każdy rodzaj zajęć odpowiada zainteresowaniom ich uczestników. – Od wielu lat jestem szczęśliwą uczestniczką zajęć i korzystam z różnych form aktywizacji. Obecnie biorę udział w terapii tańcem i ruchem. Dzięki temu dbam o własny rozwój, samorealizację i poczucie satysfakcji życiowej – opowiada Maria Świerska-Hinz, jedna z uczestniczek zajęć w CAS. – Wystarczy tylko kierować się swoimi zainteresowaniami i pasjami.

Wielu seniorów kształciło się w czasach, w których komputer był raczej urządzeniem przyszłości, nie dziwi więc fakt, że zajęcia z jego obsługi cieszą się ogromną popularnością. – Nasi wykładowcy wykorzystują podczas zajęć najróżniejsze prezentacje i filmy, dzięki czemu wykłady są bardzo atrakcyjne. Strona internetowa Centrum stała się bardzo popularna wśród uczestników. Znajdują się na niej wszystkie aktualne oferty dotyczące całej działalności Centrum Aktywności Seniora oraz GUTW. Studenci regularnie sprawdzają godziny zajęć, terminy wycieczek i przeróżnych imprez dla seniorów – opowiada Dariusz Niemczak. Po dwóch semestrach uczestnicy zajęć informatycznych są w stanie komunikować się z bliskimi za pośrednictwem internetu.

mn jest OK_autor_Andrzej Urbanski

Fot. Andrzej Urbański

Szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, kulturalnych, rozrywkowych i integracyjnych sprawił, że w Gdyni z aktualnej oferty korzysta ponad 10 tys. osób. Kreatywność i pomysłowość osób po 60. roku życia zachwyca i inspiruje Centrum – jako jednostkę koordynującą wszelkie działania na rzecz aktywizacji osób starszych – do realizacji kolejnych zadań. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom seniorów oraz zadbać o ich dobrą kondycję fizyczną i zdrowotną, przed trzema laty rozpoczęto nowy program profilaktyczny mający na celu utrzymanie i poprawę sprawności uczestników. Skierowany jest do grupy osób pragnących zachować kondycję, witalność i energię.

– Proponujemy naukę i doskonalenie pływania, aqua aerobik, tai-chi, chi-kung, pilates, siłownię, body ball, jogę, gimnastykę z elementami pływania – wymienia Bożena Zglińska. Zajęcia są prowadzone w sześciu dzielnicach: Chyloni, Grabówku, Dąbrowie, Karwinach, Witominie i Śródmieściu. Chodzi przede wszystkim o danie seniorom łatwiejszego dostępu do obiektów sportowych i rekreacyjnych. Program jest dostosowywany do możliwości każdego uczestnika, prowadzony przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów.

Seniorzy mają ciągle nowe pomysły na spędzanie czasu wolnego. Nie chcą tylko korzystać z gotowych ofert – pragną też sami tworzyć nowe formy działalności. Mają potrzebę zaprezentowania swoich zdolności, zainteresowań i przeżyć. Najciekawsze inicjatywy mogą liczyć na wsparcie Centrum Aktywności Seniora. – Od lutego 2009 r. jestem liderem sobotniego klubu „Senior z pomysłem”, który cieszy się dużym zainteresowaniem kreatywnych seniorów, pełnych zapału do organizowania tematycznych spotkań. Wiem, że na tej zasadzie działają również grupy „Rękodzieło” i „Batik”. Około 100 osób wspólnie realizuje swoje zamierzenia i spełnia marzenia – mówi Renata Opalińska, liderka grupy sobotniego klubu „Senior z pomysłem”.

Oczywiście UTW

Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z roku na rok dynamicznie się rozwija. Wszelkie nowe inicjatywy i pomysły związane z codzienną działalnością GUTW są analizowane i dyskutowane. Zajęcia odbywają się w cyklach odpowiadających semestrom roku akademickiego, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8.00 do 18.00. – Wiedza przekazywana jest w ciekawej i atrakcyjnej formie, wspierana środkami audiowizualnymi oraz wizytami w instytucjach kultury. Kadrę szkoleniową Uniwersytetu stanowią nauczyciele, wykładowcy akademiccy, ludzie kultury i sztuki oraz inni specjaliści o uznanych kwalifikacjach – opowiada Sławomir Walkowski, koordynator działań GUTW. Większość kadry prowadzi zajęcia od początku istnienia placówki.

Wpływ na nabór nowych wykładowców i wprowadzanie nowych przedmiotów mają także sami seniorzy. Ich ambicje rosną w miarę studiowania i upływu czasu. – Jest to pozytywne zjawisko, ale i ciągłe wyzwanie dla Centrum. Na szczęście współpraca z trójmiejskimi uczelniami wyższymi oraz kontakt z kreatywnymi i wykwalifikowanymi osobami pomaga temu sprostać – podkreśla Bożena Zglińska.

Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z prawa, historia sztuki oraz spotkania z operą. Rekordy popularności biją też kursy komputerowe i lektoraty językowe, w szczególności z języka angielskiego. Tworzenie grup odbywa się na podstawie frekwencji z lat ubiegłych oraz liczby chętnych na kolejny rok akademicki. Program kształcenia jest dostosowany do życzeń i zainteresowań zgłaszających się osób.